Ładowanie samochodów elektrycznych - czym jest wallbox?

Ładowanie samochodów elektrycznych – czym jest wallbox?

 

W ostatnich latach jesteśmy świadkami rozwoju elektromobilności. W sierpniu 2021 roku w Polsce zarejestrowano ponad 29 tysięcy samochodów elektrycznych. Zakup takiego pojazdu wiąże się również z koniecznością wyboru odpowiedniej ładowarki do samochodów elektrycznych. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje na temat ładowania samochodów elektrycznych, a także dowiesz się, czym jest wallbox i jak założyć prywatną stację ładowania samochodów elektrycznych. 

 

Rodzaje ładowarek  do samochodów elektrycznych

Ładowarki prądu stałego – DC. 

Ładowarki do samochodów elektrycznych można podzielić na dwa rodzaje: ładujące prądem stałym (DC) oraz zmiennym – AC. Zacznijmy od tego pierwszego. Ładowarki DC pracują na napięciu w zakresie 400-800V i wykorzystują prąd o natężeniu 300-500 A. Dzięki temu są one w stanie ładować samochody elektryczne z mocą od 50 do 350 KW. W praktyce oznacza to, że korzystanie z nich pozwala naładować do pełna większość samochodów elektrycznych w ciągu kilkudziesięciu minut. Należy zwrócić uwagę, że ładowarki DC są bardzo kosztowną inwestycją – cena ich montażu może wahać się w kwocie 40 000 – 200 000 złotych, a miesięczna opłata dostawcy energii za użycie jednej ładowarki wynosi około 3000 złotych miesięcznie.

Ładowarki prądu zmiennego – AC

Czas przejść do właściwego tematu artykułu. Ładowarki AC w procesie ładowania wykorzystują prąd zmienny o napięciu 230V, a więc takim, jakie można znaleźć w każdym gniazdku elektrycznym. Dzięki temu, ładowarki te mogą być stosowane w domowych instalacjach. Do tego typu ładowarek można zaliczyć między innymi Wallbox oraz przenośnie ładowarki, w które wyposażony jest każdy samochód elektryczny. Różnicę miedzy tymi dwoma rozwiązaniami wyjaśnimy w dalszej części. Warto jednak podkreślić, że czas pełnego naładowania samochodu elektrycznego w tym wypadku może wynosić od kilku, do nawet kilkudziesięciu godzin. 

Wallbox – mobilna ładowarka do samochodów elektrycznych

Co to jest wallbox?

 

Wallbox jest urządzeniem, które umożliwia domowe ładowanie samochodów elektrycznych. Wallbox ładuje samochód korzystając z prądu zmiennego, dostępnego w każdym gniazdku elektrycznym. Ładowarka typu Wallbox zazwyczaj montowany jest na ścianie garażu, ale ich instalacja jest możliwa również na słupkach parkingowych. 

Jak działa Wallbox?

Wallbox jest w stanie ładować samochód z prędkością do 22kW – dzięki temu na pełne załadowanie niemal każdego samochodu to kwestia jednego wieczoru. Dla porównania, większość samochodów elektrycznych wyposażona jest w przenośne ładowarki o mocy z zakresu 2,7kW do 3,6kW. Kilkukrotnie większa moc ładowania, pozwala znacznie szybciej przywrócić samochód elektryczny do użytku. 

Każdy wallbox wyposażony jest w zintegrowany kabel do ładowania samochodów elektrycznych. Przy wyborze odpowiedniego Wallboxu należy pamiętać, że na rynku istnieje kilka rodzajów końcówek kabli. Najczęściej stosowanym w Europie wariantem jest Type 2. Można również natknąć się na kable do ładowania Type 1, stosowane głównie w amerykańskich i japońskich samochodach.

Jak wybrać właściwy Wallbox.

Najpopularniejszymi ładowarkami do samochodów elektrycznych są obecnie  Wallbox11kW oraz Wallbox 22kW. Wybór odpowiedniego Wallboxu zależy od kilku czynników. Należy przede wszystkim pamiętać, że każdy samochód elektryczny posiada zdefiniowaną maksymalną moc ładowania AC. Większość z nich jest ładowana prądem maksymalnym poniżej 11kW – w tym wypadku do najszybszego ładowania wystarczy Wallbox11kW. Obecnie tylko kilka modeli samochodów elektrycznych może być ładowane z większym prądem maksymalnym. Przykładowo maksymalny prąd ładowania AC samochodu Tesla Model S Plaid wynosi16,5 kW. Aby skorzystać z tej możliwości potrzebny będzie Wallbox22kW.

Istotnym czynnikiem, który również należy wziąć pod uwagę podczas wyboru Wallboxu jest moc przyłączeniowa budynku, na którym ma zostać zainstalowana ładowarka. Krótko mówiąc,  to nic innego niż maksymalna moc energii, pobierana się od dostawcy prądu. Obecnie szacuje się, że optymalna wartość mocy przyłączeniowej dla domu jednorodzinnego mieści się w przedziale 15-30 kw. Chęć korzystania z Wallboxu22kW często wiąże się więc z koniecznością zwiększenia mocy przyłączeniowej budynku. W tym celu należy skontaktować się bezpośrednio z dostawcą energii. 

Dlaczego warto korzystać z Wallboxu? 

Istnieje kilka powodów przemawiających za instalacją Wallboxu. Przede wszystkim, w Polsce w dalszym stopniu istnieje stosunkowo niewiele ogólnodostępnych stacji do ładowania samochodów elektrycznych. W lipcu 2021 roku tego typu punktów było około 1500. Warto zwrócić uwagę, że większość z nich to ładowarki typu AC. Ładowarki DC, umożliwiające ładowanie mocą większą niż 50Kw znajdują się zaledwie w 50 punktach w Polsce. Należy również pamiętać, że większość publicznych stacji ładowania skumulowana jest w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, co utrudnia dostęp do nich mieszkańcom mniejszych miejscowości. 

Kolejnym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem Wallboxu są względy ekonomiczne. Ładowanie samochodów elektrycznych w ogólnodostępnych stacjach jest zazwyczaj stosunkowo drogie – koszt ładowania publiczną ładowarką o prądzie AC wynosi od 1,1 do 1,8 złotych za 1 kW, z kolei koszt skorzystania z ładowarek DC wiąże się z kwotą w przedziale 2-2,3 złotych za 1 kW. Tymczasem wykorzystując prąd z gniazdka domowego, można ograniczyć tę kwotę do 50 groszy za jedną kW. Instalacje Wallboxu można więc traktować jako pewną inwestycję, która w dłuższej perspektywie czasowej pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy

Warto również zwrócić uwagę, że Wallbox jest urządzeniem o niewielkich rozmiarów, a jego instalacja nie wymaga zagospodarowania dużej przestrzeni. Sam montaż Wallboxu również jest stosunkowo prostym działaniem, które bez problemu wykona wykwalifikowany elektryk. Wallbox jest więc wygodnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która planuje stworzenie prywatnej stacji do ładowania samochodów elektrycznych.

Ile kosztuje wallbox?

Obecnie ceny Wallboxu wahają się od 2 do 8 tysięcy złotych. Tak duża rozbieżność cenowa wynika z różnych rozwiązań technologicznych stosowanych przez producentów. Najbardziej nowoczesne Wallboxy posiadają usprawnienia takie jak aplikacje mobilne, umożliwiające zdalną kontrolę ładowania samochodu elektrycznego

Samochody elektryczne cały czas zyskują na popularności. Jeżeli myślisz o zakupie samochodu elektrycznego lub hybrydowego, powinieneś rozważyć również najlepszą alternatywę jego ładowania. Wybór  Wallboxu pozwoli Ci stworzyć domową i ekonomiczną stację ładowania, co pozwoli Ci w pełni wykorzystać możliwości Twojego samochodu!