Polski samochód elektryczny Izera

Polski samochód elektryczny Izera

Fabryka polskiego samochodu elektrycznego – Izera – powstanie w Jaworznie na Śląsku. Produkcja auta elektrycznego ma ruszyć do końca 2024 roku. Faza budowy zakładu już się rozpoczęła i jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ w końcu będziemy w stanie produkować polskie samochody elektryczne bez polegania na tradycyjnych paliwach , które uwalniają dwutlenek węgla do naszej atmosfery i są coraz droższe.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem roczna produkcja może wynieść nawet około 200 tysięcy samochodów elektrycznych rocznie. Sprawi to, że polskie samochody elektryczne będą bardziej dostępne dla przeciętnego kierowcy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, może powstać około trzech tysięcy nowych miejsc pracy.

Jak będzie wyglądać polski samochód elektryczny Izera

W pierwszym etapie fabryka samochodów elektrycznych Izera będzie produkować wariant nadwozia typu hatchback. Ale później planują także produkować kombi i bardzo popularne SUV-y.

Wykorzystanie zunifikowanych rozwiązań i współdzielonych części, pozwoli zredukować koszty produkcji. Można się spodziewać, że aż 70% każdego modelu będzie zawierało komponenty pochodzące z innych modeli, co uczyni je tańszymi w produkcji. Oznacza to, że cena samochodu elektrycznego Izera może być bardzo atrakcyjna, zwłaszcza w porównaniu do konkurencji w tym segmencie.

Komponenty na początku będą pochodzić głównie od zagranicznych dostawców. Około 30% elementów będzie polskiej produkcji. Z czasem planowane jest zwiększenie udziału polskich komponentów w samochodzie Izera do 80%. Dzięki temu zatrudnienie w branży znajdą nie tylko osoby zatrudnione bezpośrednio przy montażu polskiego samochodu elektrycznego, ale również u podwykonawców.

Polski samochód elektryczny Izera – zasięg i przyspieszenie

Czas ucieka. Branża samochodów elektrycznych rozwijają się w ekspresowym tempie i z biegiem lat będzie ono tylko przyspieszać. Polski samochód elektryczny Izera na jednym ładowaniu ma przejechać 400 kilometrów na swoich bateriach. W tej chwili taki wynik plasowałby Izerę wśród mocnych graczy w kategorii samochodów elektrycznych. Nie wiadomo jednak czy 400 kilometrów zasięgu za 3 lata nadal będzie robić wrażenie.

Izera EV będzie dosyć szybkim samochodem elektrycznym. Deklarowane przyspieszenie ma wynieść 8 sekund do 100 km/h. Polskie elektryczne samochody nie będą więc znacząco odbiegać od obecnej czołówki aut elektrycznych.

Czy Izera wypromuje elektromobilność?

Izera to wielowątkowy projekt, który ma szansę wypromować elektromobilność oraz zapewni miejsca pracy w okolicy Jaworzna, gdy zaprzestanie się wydobycia węgla. Uruchomienie produkcji samochodu elektrycznego Izera, jest częścią planu transformacji gospodarczej dla Śląska.

Fragment mówi o tym, jak przekształcają przemysł samochodowy, nie skupiając się wyłącznie na marży zysku