Samochód elektryczny Vosco EV2.

Niedawno informowaliśmy o postępach w produkcji Izery – jak powszechnie zakładano, pierwszego samochodu elektrycznego w naszym kraju. Kilka dni temu miała miejsce premiera prototypu Vosco EV2. Jest to samochód elektryczny stworzony przez firmę FSO Syrena  z Kutna. 

Samochód elektryczny Vosco EV2 – możliwości

 Vosco EV2 posiada silnik o mocy 115 kW/h, co pozwala na osiągnięcie prędkości 100 km/h w około 9 sekund. Samochód elektryczny wyposażono w baterie o pojemności 31kwH, a realna odległość, jaką można pokonać na jednym ładowaniu wynosi około 220 kilometrów. Wynik ten jest porównywalny z najpopularniejszymi modelami samochodów elektrycznych na świecie

Vosco EV2 to samochód elektryczny do jazdy miejskiej. Waży on około 1480 kilogramów, a jego rozmiary wynoszą 4221/1719/1513 mm. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, samochód elektryczny z Kutna umożliwi wygodne poruszanie się po zatłoczonych ulicach.

  Vosco EV2 – polska myśl inżynieryjna samochodów elektrycznych.

Istotnym kwestią dla rozwoju polskiego rynku samochodów elektrycznych jest to, że znaczna część komponentów, w które wyposażono  Vosco EV2 są wykonane bezpośrednio przez konstruktorów FSO Syrena. Płyta podłogowa samochodu elektrycznego, elementy zawieszenia i układu kierowniczego a także finalny design auta są oryginalną produkcją polskich inżynierów. 

Co prawda, niektóre elementy samochodu Vosco EV2 takie jak wloty powietrza i regulatory nawiewu pochodzą od amerykańskiego giganta General Motors. Również baterię i silnik, w które wyposażono ten samochód elektryczny kupiono od zewnętrznego dostawcy. Nie zmienia to jednak faktu, że Vosco EV2 posiada wiele elementów oryginalnej produkcji. Dla porównania projekt powstającej właśnie Izery w całości oparto na zagranicznych licencjach i komponentach. 

Przyszłość Vosco EV2 na rynku samochodów elektrycznych.

Obecnie powstało już 5 prototypów samochodu elektrycznego Vosco EV2. Mimo dotychczasowych sukcesów FSO Syrena, przyszłość projektu stoi pod dużym znakiem zapytania. Polska firma nie posiada wystarczającego kapitału, aby samodzielnie przystąpić do masowej produkcji samochodu. Do tej pory nie udało się również znaleźć inwestora, który wyłoży wystarczającą ilość środków. 

Pozostaje mieć nadzieję, że problemy finansowe nie storpedują projektu, a Vosco EV2 będzie kolejnym polskim samochodem elektrycznym, który za kilka lat będzie jeździł po ulicach naszego kraju.